Morčáci velcí mají na Zámeckém rybníku novou budku k hnízdění
Obyvatelé Děčína mají od loňského roku možnost pozorovat na Zámeckém rybníce morčáky velké. Jejich hnízdění bylo na území okresu opakovaně prokázáno na Labi, Ploučnici i na Mandavě.
Rok 2023 však přinesl jedno milé překvapení. Morčák velký (Mergus merganser) zahnízdil i na Zámeckém rybníce v Děčíně. „Na konci dubna tu při každodenní kontrole, pozorovala Helena Tomšíková čerstvě vyvedenou rodinku – samici s 8 čerstvě vylíhnutými mláďaty. K hnízdění došlo v budce, kterou jsem tu já spolu s Romanem Řehákem ze Zoo Děčín nainstalovali již v roce 2006,“ vysvětlil Pavel Benda z Ornitologického klubu Labských pískovců. Budka byla umístěna na stromě v bezprostřední blízkosti vodní hladiny v parčíku navazujícím na rybník. Při kontrole v ní byla nalezena ještě 3 další neoplozená vejce. Rodinka se ale bohužel každým dnem zmenšovala, mláďata z neznámých důvodů mizela jedno po druhém, až nezůstalo žádné. „Na podzim 2023 byl strom, na kterém byla budka umístěna, z technických důvodů pokácen. Abychom hnízdění morčáků podpořili, rozhodli jsme se pro společnou akci Zoo Děčín a ornitologického klubu. Na konci prosince jsme budku znovu pověsili na jiný strom v blízkosti Zámeckého rybníka tak, aby znovu poskytla hnízdní příležitost, a to nejen pro morčáka, ale také i pro jiné druhy,“ doplnil Benda.
Než ve zmínění budce zahnízdili morčáci, ujali se jí již v roce 2007 hoholové severní (Bucephala clangula). Hnízdění bylo zajímavé, neboť samice hohola ulétla ze ZOO Děčín a dlouhodobě se zdržovala na Zámeckém rybníce. Přes zimu se k ní připojili i divocí samci tohoto druhu. V jarním období bylo opakovaně pozorováno, že samice opakovaně zalétala do budky. Při následné kontrole v ní bylo nalezeno 6 bohužel neoplozených vajec (Benda et al. 2007).
Morčák velký patří k pravidelně pozorovaným druhům v naší oblasti. Dříve byl jeho výskyt znám pouze z období zimování. V souvislosti s jeho šířením ze severských a horských oblastí do jižnějších zeměpisných šířek a nižších poloh, došlo v České republice k prvnímu novodobému zahnízdění v roce 1977 na Mostecku. Postupem času se hnízdní populace morčáků rozrůstala a pro období 2014-17 je odhadován počet hnízdících párů v ČR na 120-180 párů.
Pavel Benda, Roman Řehák
Literatura
BENDA P., ROHLÍK M. & ŘEHÁK R. (2007): První prokázané hnízdění hohola severního (Bucephala cingula) na Děčínsku. Kominíček, Zpravodaj Severočeské pobočky ČSO č. 6: 17-18.
ŠŤASTNÝ, K., BEJČEK, V. MIKULÁŠ I. & TELENSKÝ T. (2021): Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2014-2017. Aventinum: 511 pp. + folie.